Přibalový leták


Antibiotika? V tom případě bez sluníčka!

12. 07. 2016
Máte spousty plánů, jak si užít letní dovolenou, a v tom vás potrápí nemoc a dostanete antibiotika. Tento scénář již zažilo mnoho z nás. Co ale v takovém případě dělat?

Opravdu je tak nebezpečné slunit se a brát antibiotika? A je rizikový pobyt na slunci pouze s ATB?
Během doby, kdy berete antibiotika, dochází na kůži ke změnám, ta se díky tomu stávácitlivější k působení UV paprsků. Co se děje s pokožkou při současném užívání léků a slunění?
Fototoxicita: Klasický projev lékové přecitlivělosti na sluneční záření. Lék proniká do kůže a ta vstřebává pronikající UV záření. Takto poškozuje okolní buňky. Vzniká svědivá vyrážka. Během několika málo dní
se nepříjemné vyrážky mohou rozvinout na všechna slunci vystavená místa.
Fotoalergie: Problém nastává v případě, kdy je lék na kůži přímo aplikován. UV záření změní postupně chemickou strukturu přípravku, ten se následně tělu jeví jako cizí a začnou se tvořit protilátky. Tyto jsou zodpovědné za vznik vyrážky, která se může objevit i několik dní po slunění. Na rozdíl od fototoxicity
se vyrážka může šířit i na ty části těla, které nebyly přímo slunci vystaveny.
Ale obdobné problémy mohou nastat i při užívání dalších léků. Při kombinaci s antibiotiky se navíc negativní účinek na kůži může sčítat. Na které přípravky si tedy dávat pozor?

  • Antibiotika – doxycyklin, tetracyklin, ciprofloxacin, ofloxacin, levofloxacin, trimethoprim, sulfonamidy a griseofulvin (lék proti plísňovému onemocnění);
  • antihypertenziva;
  • antihistaminika;
  • tricyklická antidepresiva;
  • léky proti zánětu – ibuprofen, ketoprofen, naproxen;
  • léky na cukrovku a vysoký cholesterol;
  • diuretika.

Pokud tedy berete antibiotika a současně ještě i jiný lék, raději se odborníka zeptejte včas, zda je možné pobývat na slunci.

» Další související články …