Příbalový leták MAXI-KALZ 500

Humánní léčivý přípravek

MAXI-KALZ 500

šumivé tablety Calcii carbonas

Držitel rozhodnutí o registraci : Meda Pharma GmbH, Vídeň, Rakousko. Výrobce : Hermes Pharma GmbH, Vídeň, Rakousko

Složení: léčivá látka:

Calcii carbonas 1250 mg (odpovídá 500 mg vápníku) v 1 šumivé tabletě Maxi- Kalz 500 Calcii carbonas 2500 mg (odpovídá 1000 mg vápníku) v 1 šumivé tabletě Maxi- Kalz 1000

Pomocné látky :
Maxi-Kalz 1000:
kyselina citronová, natrium-cyklamát, sodná sůl sacharinu, citronové aroma v prašku

Maxi-Kalz 500:
kyselina citronová, natrium-cyklamát, sodná sůl sacharinu, pomerančové aroma v prašku,
hydrogenuhličitan sodný, racemická kyselina jablečná, uhličitan sodný

Indikační skupina:

Soli a ionty. Kalciový přípravek.

Charakteristika:

Přípravek obsahuje vápník ve formě vhodné k podávání ústy. Dostatečný přísun vápníku je nutný pro růst kostí a zubů a pro normální funkci buněčných membrán, nervů a svalů. Vápník se používá i při léčbě některých alergických stavů Běžná denní potřeba vápníku se pohybuje mezi 500–1500 mg.

Indikace:

Přípravek se používá bez doporučení lékaře ke krytí zvýšené potřeby vápníku v období růstu,v těhotenství a době kojení. Na doporučení lékaře se používá jako součást léčby u řidnutí kostí (osteoporózy) a měknutí kostí (osteomalácie), u patologicky zvýšené propustnosti kapilár při alergických reakcích, jako podpůrná léčba spazmofilie (zvýšená nervová dráždivost se sklonem ke křečím svalstva), tetanického syndromu a urychluje též hojení zlomenin. Přípravek mohou užívat dospělí i děti. Maxi-Kalz je vhodný i pro diabetiky.

Kontraindikace:

Přípravek se nesmí užívat při zvýšené hladině vápníku v krvi např. při zvýšené činnosti příštitných tělísek, hypervitaminóze D, při nádorech s odvápňováním kostí, při ledvinných a močových kamenech (nefrolitiáza, urolitiáza), abnormálním ukládání vápníku do tkání např. ukládání vápníku do ledvin, těžkém selhávání ledvin a při přecitlivělosti na některou ze složek přípravku.

Nežádoucí účinky:

V ojedinělých případech se může objevit nevolnost, bolest břicha, zácpa, říhání a nadměrný odchod střevních plynů. Dlouhodobé užívání nepřiměřeně vysokých dávek může vést k nadměrným hladinám vápníku v krvi a moči, s rizikem poškození ledvin a s nebezpečím snížení hladiny fosfátů v krvi. Při delším užívání je nutné, aby lékař sledoval koncentraci vápníku v moči, eventuelně v krvi. V ojedinělých případech se mohou vyskytnout reakce z přecitlivělosti na vápník (zčervenání, kopřivka, otoky).
Při výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku neprodleně poraďte s lékařem.

Předávkování
Předávkování přípravkem Maxi-Kalz může způsobit příznaky jako jsou pocit na zvracení, zvracení, žízeň nebo zácpa. Pokud máte podezření na předávkování, vyhledejte ihned svého lékaře.

Interakce:

Účinky přípravku Maxi-Kalz a jiných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Vápník může zvyšovat účinek a zhoršovat snášenlivost léků proti srdečnímu selhávání (digoxin a jiné kardioglykosidy). Může být oslabena účinnost léčiv ze skupiny blokátorů kalciového kanálu.
Maxi-Kalz se nesmí užívat ve stejnou dobu s perorálně podávanými přípravky železa, s fluoridem sodným a tetracyklinovými antibiotiky, protože snižuje vstřebávání těchto léčiv.
V případě současného užívání těchto léčiv je třeba dodržet minimálně tříhodinový časový odstup mezi aplikacemi. Při současném užívání přípravků s obsahem vitaminu D se zvyšuje riziko hyperkalcémie (nadměrné hladiny vápníku v krvi).
Pacienti, kteří užívají Maxi-Kalz šumivé tablety, by neměli používat potraviny s obsahem kyseliny šťavelové (špenát, rebarbora) a fytinové kyseliny (otruby, celozrnné výrobky), protože vstřebávání vápníku může být sníženo.

Dávkování:

Neurčí-li lékař jinak, užívejte přípravek Maxi-Kalz podle předepsaného dávkování.
Maxi-Kalz 500
Děti užívají jednu šumivou tabletu (jednorázová dávka) jednou nebo dvakrát denně (odpovídá 500 – 1000 mg vápníku).
Dospělí užívají jednu šumivou tabletu (jednorázová dávka) jednou, dvakrát nebo třikrát denně (odpovídá 500 – 1500 mg vápníku).
Maxi-Kalz 1000
Děti i dospělí užívají jednu šumivou tabletu (jednorázová dávka) za den.
Dávkování u chronické poruchy funkce ledvin určí lékař.

Způsob použití:

Šumivé tablety se těsně před užitím musí rozpustit ve sklenici ( asi 1/4 litru) vody.
Rozpuštěním 1 šumivé tablety přípravku Maxi-Kalz 500 (Maxi-Kalz 1000) ve vodě vznikne roztok obsahující 500 mg (1000 mg) vápníku ve formě solí s kyselinou citronovou. Takto připravený roztok se vypije při jídle nebo těsně po něm.
Délka léčby přípravkem Maxi-Kalz závisí na důvodu, pro který je přípravek užíván. Dlouhodobou léčbu řídí vždy lékař.

Upozornění:

O vhodnost současného užívání přípravku Maxi-Kalz 500 a Maxi-Kalz 1000 s jinými léky se poraďte s lékařem. Při předpisu jiných léků oznamte lékaři, že užíváte nebo podáváte dítěti Maxi-Kalz. Bez porady s lékařem lze přípravek užívat nejdéle po dobu 14 dní. Při dlouhodobém užívání musí lékař laboratorně sledovat sérovou hladinu vápníku a vylučování vápníku močí. U onemocnění, kde přípravek užíváte na doporučení lékaře, určí dávku i délku léčby lékař. Bez porady s lékařem neužívejte současně žádné další přípravky s obsahem vápníku nebo vitaminem D.
Při předávkování nebo náhodném požití šumivých tablet dítětem se poraďte lékařem.

Uchovávání:
Uchovávejte při teplotě do 25°C. Uchovávejte v dobře uzavřeném vnitřním obalu.

Varování:
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.!
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.!

Balení:
Maxi-Kalz 500: 20 šumivých tablet.
Maxi-Kalz 1000: 10 šumivých tablet.

Datum poslední revize:
7.4.2010

Více informací o léčivém přípravku naleznete zde.


Upozornění: Výše uvedené údaje mají pouze informační charakter. Kompletní a aktuální informace o léčivých přípravcích naleznete na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv www.sukl.cz.

O správném dávkování nebo nežádoucích účincích se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.